Program Sarmackiej Unii Demokratycznej

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
4m0BjsE4.png
O
bywatele,
po rozwiązanym niedawno Sejmie pozostało wrażenie, że Sarmacji potrzebne są zmiany. Ustrój demokratyczny i zaufanie do parlamentu słabną z każdą kolejną kadencją. Nasza lista jest na to odpowiedzią. Zdajemy sobie sprawę, że powszechna niechęć do reform Sejmu jest spowodowana brakiem konstruktywnego działania. Chcemy wcielić w życie reformy, o których mowa niżej, aby budować Sarmację bardziej przyjazną, bardziej zrozumiałą dla nowych i bardziej aktywną. Nie zapominamy jednak o prozaicznych problemach, które trapią naszą Ojczyznę – mamy na względzie wszystkie kłopoty prawno-gospodarcze od lat targające Sarmacją.

Co więc Wam oferujemy? Lepsze i bardziej sprawne Księstwo. Jak to chcemy osiągnąć? Oto program, który chcemy w Sejmie zrealizować:


1. Wydzielenie osoby lub komórki do promocji KS w nieistniejącym realu.

Ostatnio przybyło nam kilka nowych osób, być może dzięki wywiadowi, jaki JKW Piotr III Łukasz udzielił, ale to wciąż zbyt mało w stosunku do potrzeb. Chcemy promować KS w mediach przez artykuły, czy na forach przez kampanię cichego marketingu. Partyzantka realowa to ciągle za mało – musimy podjąć stanowcze kroki, aby przeciwdziałać niżowi demograficznemu, który od lat nawiedza mikronacje.

2. Gruntowny przegląd prawa.

Prawo sarmackie ma swoje luki. Nasz plan to utworzenie komisji sejmowej, która zajmie się przeglądem ustaw. Skład będzie się regularnie zmieniał, tak żeby każdy poseł przepracował w niej taką samą część kadencji. Przykładowo, prawo musi kompletnie regulować sytuację nagłej nieobecności księcia. Jeżeli poseł będzie musiał zajmować się krajem, a nie, jak w nieistniejącym realu, wciskać guzik „za” lub „przeciw”, nasza legislacja wreszcie wyjdzie ze stagnacji. Musimy zaangażować całą sejmową machinę, by mogła wrócić na właściwe tory.

3. Czterech ławników wybieranych w powszechnym głosowaniu.

Chcemy, aby obywatele Sarmacji mieli większy wpływ na każdą z trzech władz. Powszechne głosowanie ma zwiększyć zainteresowanie prawem i rolą TK. Czy obecnie wydawane wyroki wzbudzają jakiś odzew? Nawet jeśli są dyskusyjne, to angażują jedynie te osoby, które całe swoje v-życie poświęcają na prawo. Tymczasem dobrym pomysłem byłoby zaangażować ławników, którzy – na modłę amerykańską – braliby udział w każdej sarmackiej rozprawie. Uformowanie demokratycznej struktury składu orzekającego – 2 sędziów TK i 2 ławników (w przypadku remisów winę określałby przewodniczący) – zwiększyłoby wejście w struktury prawnicze zwykłych Sarmatów i zwiększyłoby wpływ opinii publicznej na ważne dla ogółu sprawy.

4. Utworzenie studiów prawniczych.

To dopełnienie punktów 2 i 3. Aktualnie nie ma w Sarmacji uczelni, która aktywnie prowadziłaby studia z prawa. Tymczasem potrzebujemy kształcić osoby, które później będą pracować w organach państwowych. Takie rozwiązanie pomogłoby nie tylko „centrali”, ale i samorządom, gdzie – jak wynika z naszych doświadczeń - akty prawne często pisze się głównie według własnej intuicji. Studia prawnicze byłyby dobrą inwestycją w przyszłość Sarmacji.

5. Rozszerzenie zasięgu działania prawa karnego na Discorda.

Nie możemy dopuścić, aby ludzie, którzy dopuszczają się obraz, groźb i naruszania prawa sarmackiego na serwerze KS pozostawali bezkarni. Planujemy jasno określić Discorda jako część naszego systemu informatycznego, aby uniknąć późniejszych komplikacji.


Oczywiście nie zapominamy o swoich kontrkandydatach, którzy również przedstawiali dobre propozycje. Postanowiliśmy zrobić listę tych, z którymi założeniami się zgadzamy:

1. Powołanie komisji ds. promocji KS w realu (UWiO). Chyba nie musimy powtarzać naszych postulatów – to rozwiązanie jest potrzebne i należy wprowadzić je w życie.

2. Przywrócenie wymogu aktywności do wszystkich ważnych funkcji państwowych (SK).

3. Pozbycie się naszej modyfikacji metody d'Hondta i ustanowienie proporcjonalności wyborów do Sejmu (SK).

4. Rozważenie degradacji tytułów (UWiO). Nie jesteśmy jednoznacznie za ani przeciw, lecz jeśli dostaniemy się do Sejmu, zarządzimy referendum konsultacyjne mające na celu ustalić, czy rzeczywiście pomysł ten popierają Sarmaci.


15-16 czerwca zapraszamy do głosowania na listę Sarmackiej Unii Demokratycznej. Wspólnie zdecydujmy o przyszłości Księstwa!

Santiago Vilarte von Hippogriff i Albert Jan Maat von Hippogriff
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
10 621,00 lt
Ten artykuł lubią: Piotr vel Bocian, Michelangelo Piccolomini, Józef Sowiński, Artur Kardacz von Hohenburg , Filip I Gryf, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini, Helwetyk Romański, Roland Heach-Romański, Gustaw Fryderyk von Hippogriff, Adi Alatristé, Januš Allan von Hippogriff, Piotr III Łukasz, Adam Jerzy Piastowski, Santiago Vilarte von Hippogriff, Laurẽt Gedeon I, Severin Verwaltung-Esteladio.
Komentarze
Michelangelo Piccolomini
Popieram ten komitet. Sam podejmę się wykładania prawa.
Odpowiedz Permalink
Taddeo von Hippogriff-Piccolomini
Podpisuję się pod tym programem.
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
Sarmacja nie potrzebuje profesjonalnych przepisów, które rozumieć będą profesjonalni prawnicy. Sarmacja potrzebuje uporządkowanych przepisów, zrozumiałych przepisów dostosowanych do realiów dnia codziennego. I jeśli by ktokolwiek chciał edukować młode pokolenia w zakresie legislacji to właśnie w tą stronę należy iść. Swego czasu w ramach Akademii Sclavińskiej wydałem dwa skrypty w ramach kursu "Podstawy dobrej legislacji".

Jestem też przeciwny wybieraniu kogokolwiek innego niż Posłowie w wyborach bezpośrednich. Rozwiązanie takie miałoby sens, gdyby obowiązywał Sejm Walny, ale mamy Sejm obieralny, czyli umówiliśmy się (bodaj w referendum), że będziemy wybierać przedstawicieli bezpośrednio i godzić się będziemy z ich decyzjami, jako decyzjami umocowanymi w mandacie większościowym. Propozycję z ławnikami poczytuję jako ograniczanie roli Sejmu. Taka tendencja równie dobrze może zostać zastąpiona likwidacją władzy ustawodawczej.

No i na koniec odniosę się do postulatu o promocji odsyłając do mojej wypowiedzi pod programem wyborczym JKW Wandera.
Odpowiedz Permalink
Albert Jan Maat von Hippogriff
@ZdrajcaNarodu mamy na myśli podstawowe studia prawnicze - coś, co pomoże pisać paragrafy bezpieczne od drobnych druczków, samowykluczeń oraz ułożone zgodnie z zasadami pisania aktów prawnych.

Co do kanclerza - wolimy oddawać władzę w ręce ludu, ale możliwe, że macie rację. Jeśli będzie więcej takich głosów, przeprowadzimy referendum konsultacyjne.

Propozycja z ławnikami jest sprawiedliwa. Proszę zdać sobie sprawę, że ich opinia nie wyklucza, że sędziowie mogą zdecydować sami, jeśli będą ze sobą zgodni.

I ostatnie - myślę, że ostatni napływ Sarmatów pokazuje, że kto chce zostać, ten to zrobi. Ludzie, którzy będą tu się osiedlać, powinni rozumieć zasady gry. Inaczej zupełnie sobie nie poradzą, gdy już zabraknie poradników.
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
Ekhem, tymi ławnikami to już dobijecie Trybunał Koronny do końca. Już wydawanie wyroku w składzie 2 osobowym przeciąga się przez naradę (tak, to nie jest kwestia, że się komuś nie chce pisać uzasadnienia, tylko że trwają dyskusje). Już to widzę, jak każdą bzdurę będzie się w składzie 4 osobowym rozpoznawać.

Po drugie - opinia publiczna, jak to piszecie, nie ma wystarczającego wpływu na Trybunał? A jeśli nie ma to co zmienią ławnicy z powszechnego wyboru?
Odpowiedz Permalink
Albert Jan Maat von Hippogriff
@kaxiu zmienią to, że w TK będą osoby wybierane bezpośrednio przez obywateli, a ich głos (apelacje) nie będzie opóźniał procesu o dwa tygodnie. W każdym razie dobrze usłyszeć opinię kogoś z TK. Wierzę, że z takimi ludźmi będziemy pracować w czasie kadencji.
Odpowiedz Permalink
Albert Jan Maat von Hippogriff
@kaxiu á propos, ławnicy mają być tylko w sporach ważnych ze społecznego punktu widzenia. Czyste rozprawy polityczne nie będą wymagały ich obecności.
Odpowiedz Permalink
Januš Allan von Hippogriff
Mam nadzieję, że program komitetu sprostał oczekiwaniom większości Sarmatów :)
Odpowiedz Permalink
Joahim von Ribertrop von Sarm
A po co nam mega demokracja? Proszę zauważyć, że mieszkamy w ,,Księstwie Sarmacji".
Odpowiedz Permalink
Albert Jan Maat von Hippogriff
@joahimvonribertrop A po co w Zjednoczonym Królestwie demokracja, skoro jest to królestwo?
Odpowiedz Permalink
Tytus Aureliusz-Chojnacki
Kiedyś już był pomysł z Ławnikami, którzy mieli się przyuczać do zostania asesorem, przyglądać się rozprawom, brać udział w naradach. Instytucja upadła chyba po jednym, czy dwóch ławnikach.
Za mało nas chyba, żeby coś takiego uskutecznić :/
Odpowiedz Permalink
Piotr III Łukasz
Jeszcze nie wiem, jak zagłosuję, ale duży plus za sam fakt pokazania programu :)
Odpowiedz Permalink
Santiago Vilarte von Hippogriff
Co do studiów, są one obliczone na tych, którzy prędzej czy później będą zastępować tych, którzy stworzyli nasz system prawny od zera. Studia powinny dać im taką wiedzę, aby nie musieli uczyć się na własnych błędach. Dzięki temu będziemy mogli tworzyć prawo logiczne i kompletne.
Odpowiedz Permalink
Albert Jan Maat von Hippogriff
@Tytus chodzi o to z 2014?
Odpowiedz Permalink
Tytus Aureliusz-Chojnacki
@AlbertJanMaat tak, bodajże za kadencji JKW Daniela Chojnackiego.
Odpowiedz Permalink
Albert Jan Maat von Hippogriff
@Tytus Sądzę, że warto jeszcze raz spróbować - w końcu minęło 5 lat, a skład w KS się pozmieniał..
Odpowiedz Permalink
Severin Verwaltung-Esteladio
Mam 2 pytania:

1. Można prosić o przedstawienie proponowanych zagadnień, które b3dą wykładane na tych studiach? Kto je ma prowadzić?

2. Dlaczego komisja do przeglądu prawa ma składać się z samych posłów?
Odpowiedz Permalink
Albert Jan Maat von Hippogriff
@Seweryn 1. Tutaj pytanie do @SantiVilarte, który był pomysłodawcą.
2. Składa się z samych posłów, ponieważ ma to być komisja działająca w ramach Sejmu. Chodzi o zaangażowanie organu legislacyjnego, który ostatnio podupadł na zdrowiu.
Odpowiedz Permalink
Santiago Vilarte von Hippogriff
@Seweryn
Nie prowadziłem jeszcze rozmów z żadnymi konkretnymi osobami, skoro nie jest wcale takie pewne, że ten pomysł uda się w ogóle przeforsować.

Natomiast przedmioty: chcę podzielić je na obligatoryjne i fakultatywne, z których student wybiera 2.

Obligatoryjne:
-system polityczny KS,
-postępowanie przed TK,
-prawo wyborcze,
-wybrane zagadnienia z historii prawa sarmackiego.

Fakultatywne:
-prawo dyplomatyczne i podstawy dyplomacji,
-prawo parlamentarne,
-analiza wybranych orzeczeń TK,
-system prawny Król. Hasselandu.

Fakultatywnie też zorganizuję minilektorat z hiszpańskiego, jak będą chętni, pewnie na poziomie podst.
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
@SantiVilarte
Cytuję:
Fakultatywnie też zorganizuję minilektorat z hiszpańskiego, jak będą chętni, pewnie na poziomie podst.
Poważany Kawaler chciał chyba napisać "tropicańskiego" ;P
Odpowiedz Permalink
Santiago Vilarte von Hippogriff
a i owszem :)
Odpowiedz Permalink
Severin Verwaltung-Esteladio
Sam pomysł mnie cieszy, ale proponowane moduły są bardziej właściwe dla obywatela niezajmującego się administracją, ponieważ jest to tylko ogólna wiedza, która pozwoli raptem zorientować się w kreowanym przez nas świecie. Proponowałbym rzeczony materiał rozszerzyć o odpowiednie "specjalizacje" albo stworzyć same specjalizacje. Trudno mi wyobrazić sobie funkcjonariusza publicznego stosującego prawo, który nie będzie potrafił odróżnić normy generalnej od konkretnej - bo nie będzie tego minimum prawoznawstwa. "Wybrane zagadnienia z historii prawa sarmackiego" to tematyka dla naprawdę skrajnych fetyszystów czy prawników rodem z mikronacji, dlatego spokojnie można przenieść ją do fakultatywnych. Ponadto uważam, że zamieszczenie, choćby w przedmiotach fakultatywnych, systemu prawnego Hasselandu, jest krzywdzące wobec pozostałych samorządów i kraju o niesprecyzowanym statusie, przez co niefortunne.

Jeśli jednak powstanie cokolwiek, czyli studia w zaproponowanym kształcie, to przynajmniej będzie coś do przedstawienia dla potencjalnych nowych obywateli, dlatego też proszę nie odbierać komentarza jako czepialstwo, tylko jako sugestię.
Odpowiedz Permalink
Santiago Vilarte von Hippogriff
@Seweryn
oczywiście, oby jak najwięcej takich komentarzy. Zacznę od końca:
-Hasseland - umieściłem go dlatego, że w razie braku chętnych mogę nawet sam przygotować do tego skrypty. Absolutnie nie zamykam listy przedmiotów dla innych samorządów. Jeśli tylko znajdzie się osoba chętna i z wiedzą, rozszerzymy listę.
-"wybrane zagadnienia..." wpisałem dlatego, że jednak taka wiedza zaoszczędzi czasu, jeśli ktoś miałby projektować reformy, które kiedyś już obowiązywały i się nie sprawdziły. Sam tego doświadczyłem...
-specjalizacje- właśnie te przedmioty fakultatywne pomyślałem jako ich formę. W dalszej kolejności jestem otwarty na wydzielenie specjalizacji, ale to wtedy gdyby frekwencja dopisała.
-możemy też stworzyć taki przedmiot teoretyczny, z pojęciami i systematyką. Pierwotnie chciałem rozłożyć tę wiedzę po pozostałych, bo nie chciałbym też kopiować wszystkiego jak leci z realowego kodeksu i teorii. Wtedy te studia byłyby zbyt uciążliwe i gromadziłyby tylko wybitnych entuzjastów. Ale jeśli po zebraniu podstawowego materiału okaże się, że jest go na tyle, to zgoda, dodamy taki przedmiot.
Odpowiedz Permalink
Helwetyk Romański
Na marginesie dyskusji: czy istnieje jakiś powód, dla którego mamy kilka placówek naukowych zamiast jednej? Wydaje mi się, że połączenie sił TAM, AS/AP (ominęły mnie powody wydzielenia się tej drugiej) i HAN uprawdopodobniłoby szansę na to, że coś się zacznie dziać na tym odcinku…
Odpowiedz Permalink
Severin Verwaltung-Esteladio
@Helwetyk No wszystkie te uczelnie mają inny pomysł na siebie i są w różnych lokacjach. Rada Nauki nie odniosła sukcesu - ale fuzji placówek naukowych w ciągu ostatniego roku chyba nie proponowano. Niemniej, ten temat to chyba lepiej byłoby prowadzić na forum, zwłaszcza że jeden z rektorów do tej pory omija ćwirka jak ognia.
Odpowiedz Permalink
Severin Verwaltung-Esteladio
Cytuję:
możemy też stworzyć taki przedmiot teoretyczny, z pojęciami i systematyką. Pierwotnie chciałem rozłożyć tę wiedzę po pozostałych, bo nie chciałbym też kopiować wszystkiego jak leci z realowego kodeksu i teorii.

No pełnego reala nie. Np. Jusnaturalizm jest potrzebny jak Pelandia na liście uznawanych mikronacji. Ale pewne rzeczy można i trzeba wybrać oraz choćby pokrótce objaśnić.

@SantiVilarte Nawiązując do inicjatywy @Marceli, to uważam że warto połączyć siły i nie wchodzić sobie, z tą elementarną edukacją, w paradę ;).
Odpowiedz Permalink
Apolinary Montserrat
@Helwetyk WKW... AP jest uczelnią prywatną ;)
Odpowiedz Permalink
Helwetyk Romański
@Marceli Wszystkie nasze uczelnie de facto są, i nad tym się głośno zastanawiam. (Oczywiście, w całkowitym oderwaniu od kampanii).
Odpowiedz Permalink
Ola Marcjan-Chojnacka
uff, na szczęście moich tytułów nie dacie rady zdegradować xD
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.