Gidena, Laurẽt Gedeon I, 21.02.2017 r. o 22:08
Rogoń (rogos giden taurus maximus) – rogaty byk

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Od czasu nadania mi lenna Gidena na terenie tych ziem prowadzone są intensywne prace archeologiczne. Niektórzy z Was może pomyślą, że nie ma sensu przekopywać wzdłuż i wszerz ziem lenna. Otóż ma, bo to lenno to ziemie historyczne, które mają bogatą przeszłość sięgającą nie tylko czasów Republiki Baridasu, ale o wiele dalej.

Pisałem już wcześniej o odnalezieniu aktu lokacji miasta Gideny oraz o strażniku lenna, a także o jego ponownym odrodzeniu.

Do tych ostatnich znalezisk chciał bym wrócić gdyż w dniu wczorajszym ekipa archeologów odnalazła w Górach Solskich, w dawno zawalonej jaskini dobrze zachowaną głowę Onyksus draconis.

6ThhYbWN.png
foto. Onyksus draconis – głowa smoka świeżo wyciągnięta z jaskini.

Przy okazji dodam, że jest jeszcze inny powód do radości, bo gdy 17 stycznia 2016 roku pisałem o odnalezionym smoczym jaju to było pominąłem jeden drobny szczegół.

Podczas prac archeologicznych wykopany zostało wtedy jeszcze szkielet. Na pierwszy rzut oka wyglądał na szkielet krowy, więc przestałem się nim interesować. Po miesiącu okazało się, że to szkielet Tura i początkowo chciałem opublikować to odkrycie, ale moi specjaliści od DNA radzili bym wstrzymał się z podaniem tej informacji, bo w całej sprawie może nastąpić kolejny przełom. Twierdzili, że materiał DNA można wykorzystać do ponownego odtworzenia gatunku, a ja obiecałem dać im trochę czasu w nadziei, że może uda się tego dokonać. Był by to nowy, ciekawy element żywej historii, a hodowla mogła by przynieść korzyści dla funkcjonowania lenna.

Xe4W7Qyq.png
foto. Szkielet Tura.

Nadszedł czas podsumowania prac badawczych oraz publikacji osiągnięć ekipy specjalistów w dziedziny genetyki i biologii. Niestety w łańcuchu DNA była „dziura”, której moim naukowcom nie udało się załatać. Trochę szkoda, ale wyniki badań mimo faktu, że nie udało się odtworzyć Tura to jednak do czegoś się przydały. Prace były tak obiecujące, że udało się wyhodować zwierzę. Mimo, że to nie Tur to jednak zwierzę równie potężne, u którego na pierwszy rzut oka widoczne są świadczące o powadze oraz pobudzające ludzki instynkt przetrwania atrybuty, którymi są nad wyraz wielkie rogi.

Zwierze zostało nazwane Rogoń (rogos giden taurus maximus) – rogaty byk i zostanie opisane po dokładnym zbadaniu, gdy przeżyje kolejne dwa lata, bo wtedy krowa Rogonia może wyda cielaka i będzie można w pełni sklasyfikować to zwierze.

e8GN3OuL.png
foto. Rogoń z profesorem Adrienem et Robo.

Tur zwierze znane głownie z rysunków i malowideł ściennych oraz zawiązujące do kultu Welesa. Samce w kłębie (tj. wysokość zwierzęcia mierzona od początku kończyn przednich do szczytu) liczyły blisko dwóch metrów i ważyły około tony. Sierść brunatnoczerwona z jasną pręgą na grzebiecie, a głowa kędzierzawa. Samice tura - Krowy były mniejsze nawet o jedną czwartą jego wielkości i raz do roku rodziły jedno cielę. Średnio zwierzęta żyły ok. 20-25 lat. Szacuje się, że tury pojawiły się na ziemi w okresie 1,5-2 mln lat temu i dlatego na przestrzeni wieków można spotkać ich opisy. Na przykład Julek Cezariusz o Turze pisał: "wymiarami trochę tylko mniejsze od słonia".
o10S5Yq2.gif
(-) Laurencjusz mar. MaHi at Atera,
Pan w Gidenie
Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Piotr II Grzegorz, Sorcha Raven, Paulus Buddus.
Serduszka
9 031,00 lt
Ten artykuł lubią: Piotr II Grzegorz, Krzysztof von Thorn-Macak, Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski, Heweliusz Popow-Chojnacki, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Yennefer von Witcher, Fryderyk von Hohenzollern, Sorcha Raven, Tomasz Ivo Hugo, Roland Heach-Romański, Patryk Vindsor, Julian Fer at Atera, Paulus Buddus.
Komentarze
Krzysztof von Thorn-Macak
Takie arty lubię :) Wincyj!!!
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
Dobre to GJ! :) a Tur to zacne stworzonko :)
Odpowiedz Permalink
Matiz Żeleziński
Julek Cezariusz- Julek Cezar
Odpowiedz Permalink
Patryk Vindsor
Ciekawa inicjatywa dotycząca archeologii. Można by jeszcze założyć muzeum :)
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Muzeum to ciekawy pomysł. Musiał by się jednak zgłosić jakiś chętny na Kustosza ;)
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
Więcej takich i się to wszystko nie pomieści. taki okaz wszędzie będzie miał ciasno ;)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.